medal code j2736

Full medal write up

link to medal write-up
back to previous page

A CRIMEAN WAR GROUP TO THE COMMANDING OFFICER OF 8 COMPANY, 6TH BATTALION ROYAL ARTILLERY AT SEBASTOPOL, LATER GENERAL, COLONELCOMMANDANT ROYAL ARTILLERY IN 1904 WAS MADE C.B. FOR THE JUBILEE OF THE CRIMEAN WAR

CRIMEA 1854-56, 1 CLASP, SEBASTOPOL ‘CAPT F.W. HASTINGS, R.A.’, Depot impressed, ORDER OF THE MEDJIDIE, 5TH CLASS BREAST BADGE, SILVER, GOLD AND ENAMELS; TURKISH CRIMEA 1855, BRITISH issue, unnamed

C.B. London Gazette 24 June 1904; Jubilee of the Crimean War

Francis William Hastings born in Glasgow 17 June 1825 and after service in the Cadet Company, was Commissioned 2nd Lieutenant, Royal Artillery on 17 June 1843. Serving in Malta, he was promoted 1st Lieutenant 5 April 1845 and 2nd Captain 24 July 1851. Posted to Canada in 1852 and Barbados in late 1853, he served as Adjutant from 22 February 1854 and was back on home service in May 1854. Hastings was promoted Captain, 1 April 1855 to Command of No. 8 Company (previous 10 Company), 6th Battalion Royal Artillery, taking this Company to the Crimea in May 1855. Arriving in the Crimea on 28 May 1855, his Company was posted to the Left Attack and took part in the siege and fall of Sebastopol. For his services he was Promoted Major on 2 November 1855. Hastings served in the Crimea until 22 July 1856, his Army List entry giving the following details of his services during the Crimean War:

“General F. W. Hastings served in the Crimean campaign from May 1855, including the siege and fall of Sebastopol, in the Trenches with the siege train, and at the bombardments of 6th and 17th June (Brevet of Major, Medal with Clasp, 5th Class of the Medjidie, and Turkish Medal).”

Between 1858 and 1865, Major Hastings served in India, in 1858 being noted as commanding Officer, No. 6 Company, 7th Battalion. Promoted Lt Colonel 5 June 1865, his later promotions were; Colonel, 5 June 1870, (noted as Commandant School of Gunnery in 1877), Major General, 1 October 1882 and Lt General on 5 July 1886. He retired on 1 October 1887 with the honorary rank of General but on 16 September 1893 was appointed Colonel-Commandant Royal Artillery. He was appointed to the order of the Bath (Military) on 21 June 1904, listed with 6 other high ranked officers for the Jubilee of the Crimean War. General Hastings died on 24 August 1914, at age 90.

Service records confirm these three medals are General Hastings full campaign entitlement, additionally entitled to the C.B.

Condition contact marks NFV and better. A good group to a high ranking Artillery Officer, honored for his service during the Crimean War.

Code J2736        Price £1285